קידום החינוך לצרכנות נבונה

קידום החינוך לצרכנות נבונה

איך הכל התחיל?

ב– 20 השנים האחרונות אני בוחנת באופן מעמיק את התנהגותם של צרכנים צעירים במסגרת מחקרים אקדמיים רבים. התובנה המשמעותית ביותר העולה מהמחקר היא שילדים ובני נוער חייבים ללמוד להיות צרכנים נבונים, חייבים לרכוש כלים ומיומנויות לדחיית סיפוקים, לביקורתיות, לסלקטיביות, ליכולת להתמודד עם מקורות מידע שונים וללמוד לתכנן לטווח ארוך.

התובנה הזו הובילה אותי לעשייה אינטנסיבית לקידום החינוך לצרכנות נבונה: כותבת ספרי ילדים בנושא, משתתפת בפורומים ובוועדות לקידום הנושא, עוסקת בהעלאת המודעות לנושא חשוב זה בתקשורת ומסייעת למשרד החינוך בגיבוש תכניות לימוד בתחום הצרכנות הנבונה.

רלוונטי היום יותר מתמיד

משבר הקורונה העמיק אף יותר את הצורך בחינוך לצרכנות נבונה: ילדים רבים חווים כעת את הקשיים הכלכליים של הוריהם, מרגישים את הדאגות של ההורים, מבינים שהעולם השתנה באופן משמעותי ולכך מתלוות תחושות של חוסר וודאות ולעיתים גם חוסר בטחון.

מנגד, הילדים מחוברים שעות רבות למדיה, תוך שימוש בפלטפורמות שונות ומגוונות, נחשפים לגירויים שיווקיים ופרסומיים ללא הרף, גירויים המעודדים חומרנות, הקושרים בין אושר והצלחה לבין צריכה של מותגים.

בתוך סביבה זו בה גדלים הילדים, החינוך לצרכנות נבונה יסייעו לילדים בהתמודדות טובה יותר עם האתגרים והשינויים. חינוך פיננסי וחינוך לצרכנות נבונה נמצאו כבעלי תרומה משמעותית להעצמתם של הילדים ולהתמודדות טובה יותר של הילדים גם בלימודים ובתחומים נוספים.

זאת ועוד, החינוך הפיננסי והחינוך לצרכנות נבונה עשויים לתרום בטווח הארוך לצמצום הפערים המגדריים (ופערים נוספים) בחברה הישראלית, לצמצום ומניעה של מקרי רווחה על רקע כלכלי ולהפיכתם של ילדי ישראל לאזרחים בוגרים בעלי חוסן כלכלי.

״אני מאמינה שחובתנו, כמבוגרים וכחברה, להעצים את הילדים הגדלים בסביבה דינאמית ועמוסה ולהעניק להם כלים לצרכנות נבונה וחינוך פיננסי. אני מאמינה בזכותו של כל ילדה וילד לרכוש כלים ומיומנויות להעצמתם, כך שיוכלו להתמודד טוב יותר בעולם בו הם גדלים״

ספרים

הקופה שמאחורי מגירת הגרביים​

ד״ר טלי תאני הררי וחני נחמיאס

הקופה שמאחורי מגירת הגרבים הוא ספר ראשון בסדרת כלכלה מהתחלה, שמטרתה לתת לילדים של המאה ה-21 כלים לצרכנות בקרתית ונבונה דרך ספור מהנה ומעורר הזדהות.

הספר "הקופה שמאחורי מגירת הגרביים" נכתב על ידי ד״ר תאני יחד עם השחקנית וסופרת הילדים חני נחמיאס, ועוסק בהקניית כלים לצרכנות נבונה ולהתמודדות טובה יותר של הילדים בסביבה התקשורתית שלהם, בדגש על חסכון. 

הספר מיועד לקריאה משותפת של הורה וילד ומעודד דיאלוג ופעילות בין הילד לבין ההורה סביב סוגיית הצריכה והביקורתיות. בספר זה ילמדו גיבורי הסדרה מהו תפקידו של הכסף בחיינו, מדוע חשוב לחסך, ומהן המשמעויות של "הבחירות הכלכליות" שאנחנו עושים כבר בגיל צעיר.

מאחורי הספר עומד מחקר אקדמי רחב בתחום הצרכנות וההתנהלות הכלכלית של האדם ושל ילדים בפרט המהווה את הבסיס לכתיבתו. הספר פונה לילדים בגילאי 5-8, ומותאם לגילאים אלה מבחינת השפה, תהליכי עיבוד המסר והתפתחות הילד כצרכן. 

עשינו עסק

ד״ר טלי תאני הררי ועו״ד (רו״ח) רועי קנבל

איך נקבעים מחירים? מהי הלוואה ומהו חסכון? מהם ביטוח, הבטחת הכנסה ונתינה? מה עושים כדי שהעסק יצליח ואיך מקדמים מכירות? מהי צרכנות נבונה? מהם מיסים ואיך מתנהל תקציב המדינה? בורסה, בנקים יבוא ויצוא כל אלה ועוד תמצאו ב”עשינו עסק”.

הספר נכתב על ידי ד״ר הררי יחד עם עו״ד רועי קנבל מתוך רצון להנגיש לילדים הצעירים את העולם הפיננסי ולהקנות להם ידע, הבנה וכלים שיאפשרו להם לקבל החלטות פיננסיות מושכלות ולהפוך לצרכנים נבונים עם התבגרותם.  המושגים בספר מוצגים בליווי דוגמאות מוכרות ואיורים להמחשת המושגים לילדים הצעירים.

הספר “עשינו עסק” מציג לצעירים מושגים חשובים בתחומי הצרכנות, הכלכלה והעסקים, על מנת להקנות להם את הידע וההבנה כבסיס לקבלת החלטות צרכניות ופיננסיות נבונות. 

הספר מחולק לשלושה חלקים: החלק הראשון עוסק בשאלה מהו כסף ומציג לילדים את האופן בו התפתח הכסף, את אופן קביעת המחירים, מסביר על הלוואות, חסכון, על בנקים, בורסות וביטוחים וכן עוסק בעוני ובנתינה; החלק השני של הספר עוסק בשאלה איך מנהלים עסק ומתייחס לסוגיות כמו ניהול הקופה של העסק, ניהול עובדים, התחייבויות, קביעת מחיר, שיווק וצרכנות נבונה; החלק השלישי של הספר עוסק בהשפעת הכלכלה על העסק ובניהול המדינה כעסק. בחלק זה נידונים מושגים כמו מיסים, אבטלה, יבוא, יצוא ועוד.

המושגים בספר מוצגים בליווי דוגמאות מוכרות ואיורים להמחשה, בכך הוא מיועד לילדים עצמם ומאפשר להם לבחור את הנושאים המעניינים אותם ולהעמיק בהם, אולם מתאים גם לקריאה משותפת של הורה-ילד ולהמשך השיחה על הנושאים שבספר גם לאחר הקריאה. 

 

כתבות ברשת